„Љубовно писмо“ до планините на Грција

Вести

Ако сакате тајмлапс филмови со пејзажи и природа, тогаш ве чека задоволство. Into the Mountains е краток, експериментален документарен филм со тајм-лапс создаден од фотографот и режисер Кристоф Анагностопулос.

Премисата е едноставна: доловување на убавината на планините на Епир, Грција во различни сезони. „Целта беше да се избегне фаќање на сè што не е создадено од природата“, вели Кристоф.

Кристоф започна да работи на филмот на почетокот на 2020 година, но, се разбира, беше принуден да ги стави во мирување своите планови како и остатокот од светот. „По речиси две години ограничувања, конечно имав шанса да отпатувам на мојата омилена локација“, вели тој, „во планините на Епир, Грција, кои толку многу ми недостигаа“.

Снимањето се одвиваше во период од 4 месеци. Првите сцени беа снимени на крајот на октомври 2021 година, додека вториот и најважен дел од снимањето се случи во декември 2021 година. Третиот и последен дел од снимањето заврши во јануари 2022 година.

„Времето одигра многу важна улога“, вели Кристоф, „додавајќи дополнителна точка на тешкотија на проектот и на снимањето. Морав да се справувам со температури под нула Целзиусови степени во повеќето денови со силни ветрови кои создаваа прекрасни глетки со облаците кои брзо патуваат на небото, но во исто време бараше многу напор за да се стабилизираат стативите, системот за контрола на движење и камерата, особено при долги експозиции“.

Филмот е неверојатен поглед на еден прекрасен, но не многу познат дел од светот. Досега има добиено повеќе награди и е селектиран да се прикажува на различни филмски фестивали ширум светот.

„Деновите што ги поминав во планините додека го работев овој проект“, вели Кристоф, „беа навистина неверојатни, инспиративни и исцелувачки за мојата душа“.

Претходен написи
Францускиот центар Les2Alpes спремен за летниот режим на работа
Следен напис
Тројца македонски планинари го искачија врвот Брајтхорн на Алпите