8-те најдобри планински филмови за секој љубител на авантури

Вести

Секој има секако различен избор при изборот на омилен филм. Дури и листата на авантуристички филмови со најголема заработка како Индијана Џонс и Аватар, за некои луѓе не се навистина интересни авантуристички филмови. За планинари како вас, најдобрите авантуристички филмови како Еверест и Вертикална граница може да бидат повозбудливи.

Па, овој пат ќе ви ги споделиме 8-те најдобри наслови на авантуристички филмови кои можете да ги искористите како референца за да го поминете времето за одмор. Оваа листа на филмови е уште попривилегирана за оние од вас кои секако сакаат и алпинизам и планинарење.

Па, кои се овие 8 посебни филмови?

1. Меру (Meru)

Првата препорака за авантуристички филмови што можете да ги погледнете е Меру. Меру е документарен филм направен од Џими Чин, кој ја содржи приказната за напорите да се достигне врвот на планината Меру во Непал. Цел на снимањето на овој филм се тројца американски планинари кои се и главните атлети на брендот за аутдор опрема The North Face.

Првото име што се појавува во филмот Меру е Конрад Анкер, американски планинар кој исто така се смета за водач на младите атлети во The North Face. Потоа, второто име во оваа препорака за авантуристички филм за 2020 година е Ренан Остурк, кој е генерално помлад од другите членови на тимот.

Клучната фигура на искачувањето на Меру е Џими Чин. Џими е планинар, видеограф, фотограф, како и зачетник на идејата за искачување на планината Меру. Оние од вас кои се навикнати да гледаат фантастични фотографии од планинарење мора да се запознаени со извонредната способност на Џими кога фотографира над височините.

2. Еверест (Everest)

Најдобрата препорака за планински филм за 2020 година кој исто така е достоен да го гледате е Еверест. Сигурно сте го гледале овој познат филм, нели?

Приказната на филмот Еверест се заснова на инцидентот во 1996 година кога група алпинисти загинаа во бура додека се искачуваа на Монт Еверест. Во инцидент за кој и денес нашироко се зборува, загинаа двајца планинарски водичи од светска класа.

Името на првиот водич кој почина на настанот на Еверест во 1996 година беше Роб Хол. Самиот Роб е планинар од Нов Зеланд, кој исто така е ко-основач на Adventure Consultant, комерцијален водич за експедиција на Монт Еверест. Следното познато име кое почина во настаните од 1996 година беше Скот Фишер.

Како Роб, Скот е и водич за комерцијална експедиција на Еверест. Името на агенцијата за искачување во сопственост на Скот Фишер е Mountain Madness. Во тимот во тоа време се приклучи и големото име Анатоли Букреев.

Па, ако сте алпинист кој сака да ја чита историјата на планинарењето за настаните од 1996 година. Еверест е најдобрата препорака за авантуристички филм што можете да ја добиете.

3. Шерпа (Sherpa)

Шерпа, исто така, е еден од најдобрите планински филмови што можете да ги гледате ако сте планинар. Дури и повеќе од само авантуристички филм над височините на Хималаите, Шерпа исто така може да обезбеди прилично интересна слика за тешкиот животен профил на најдобрите планински водичи во светот.

Во филмот Шерпа, ќе видите контрастна реалност за гледањe, каде што славата и популарноста на планинарот кој успеал да го достигне највисокиот врв на светот е обратно пропорционален на шерпасите. Луѓе кои ги ризикуваа своите животи за успехот на искачувањето.

4. Качувачите (The Climbers)

Качувачите е историски филм кој ги прикажува херојските напори на кинеските планинари за прв пат да стигнат до врвот Чомолунгма или Еверест преку северниот гребен.

Една од ѕвездите кои се појавуваат во филмот The Climbers е Џеки Чен. Иако тој не се појавува многу во филмот, духот на планинарењето и кинескиот национализам за да се достигне врвот на Еверест сè уште може добро да се пренесе.

Уште една интересна работа во препораката за авантуристичкиот филм The Climbers е името Phanthog како првата жена во светот која успеала да стигне до врвот на Еверест преку северната рута.

5. Диви (Wild)

Во споредба со планинарски филм, Wild, со Рис Витерспун во главната улога, е попрецизно опишан како филм за планинарење. Земајќи ја заднината на најпопуларната патека за планинарење на долги растојанија во светот (LDHT), Wild не само што ви е препорачливо да ја гледате, туку има и доволно силна приказна за паметење.

Филмот Wild ја раскажува приказната за девојка која го губи патот во животот и е заробена во срозеното општество. Книгата што ја нашла во болница тогаш ја инспирирала оваа девојка да направи долго патување што може да и биде корисно.

На крајот, патувањето на оваа девојка по име Шерил Стрејд навистина и го промени животот.

6. Севернaта страна на Ајгер (Eiger North Face)

Следниот најдобар планински филмови кој вреди да се погледне и е многу компатибилен со душата на планинарењето е Eiger North Face. Овој филм понекогаш се нарекува Норванд, или Северната страна, кој ја зема позадината за време на Првата светска војна каде европските земји се натпреваруваат да стигнат до врвот на планината Ајгер.

Северната страна или Норванд во овој филм е северната страна на планината Ајгер во Швајцарија која се смета за најтешката планинска карпа за освојување на Алпите.

7. Во дивината (Into The Wild)

Into The Wild е филм со Емил Хирш во главната улога и го раскажува патувањето на еден млад човек со интересен начин на размислување. Младиот човек кој го глуми Емил во Into The Wild е Александар Џонсон МекКендлс, млад гениј кој избира да ги остави удобностите на модерниот живот само за да го вкуси суровиот живот во Алјаска.

Александар Џонсон Мекендлс, кој себеси се нарекува и Александар Супертрамп, избра да ги запали парите, да го остави новиот автомобил и да оди со голем ранец со опрема за кампување.

8. Солирање (Free Solo)

Главниот лик во документарниот филм Солирање е истата личност која стои зад филмот Меру. Џими Чин и неговата сопруга се луѓето кои можеби имаат најголема улога во објавувањето на една од најдобрите препораки за планински филмови.

Објектот на филмот Free Solo е Алекс Хонолд, качувач на карпи во светот кој се смета за најдобар денес. Алекс во овој филм, покажува шарм што го подигна неговото име, имено; солирањето.

Слободно соло (солирање) е термин кој е закачен во светот на качувањето по карпи каде што планинарот го изведува дејството без никаква безбедност.

Во оваа многу опасна акција, Алекс Хонолд се опреми само со пар пењачици и торба со магнезиум.

Претходен написи
Тима Дерјан стана првата Либанка која скијаше до Јужниот пол
Следен напис
Македонски алпинисти го искачија Grossglockner по Stüdlgrat