Alberto Tomba La Bomba именуван за спортист на столетието

Вести

Зимскиот спортист на столетието, ФИСИ заедно со реномираниот Gazzetta dello Sport, го изгласа Алберто Томба за победник во Италија со Italy’s winter sportsman of the century. Победи со 61% од гласовите. Победата на харизматичниот трикратен олимписки шампион не е никакво изненадување, како најдобар од 30 спортисти од 15 зимски спортски дисциплини избрани од комисија експерти. Наградата на оваа ски икона му е доделена минатата недела на голема гала вечер во Милано.

Роден во Болоња во 1966г, тој е еден од најголемите Алпски скијачи во историјата, а на својот прв настап на Олимпијада во Калгари во 1988г, освои две златни медали во велеслалом и во слалом. Постана вистинска медиумска ѕвезда во Италија и во рамки на својот спорт, за својата преку 10 годишна врвна кариера.

Скијачка приказна – Запознајте го Alberto Tomba, лошото момче на скијањето

 

Претходен написи
Dominik Paris: Цел ми е да почнам добро, а потоа ќе се видиме
Следен напис
Заврши Ехо Фестивал на планински филм 2020