DJI Mavic 3 лета од врвот на Еверест

Вести

Врвот на Монт Еверест е на височина од 8.848,86 метри и е далеку повисок отколку што може да се достигне со обичен хеликоптер. Факт е дека ова е направено само еднаш, од францускиот тест пилот Дидие Дел Сал, летајќи со моќен и специјално осветлен Eurocopter AS350 B3 Squirrel до врвот во 2005 година.

На врвот на Еверест воздушниот притисок е една третина од нивото на морето, што значи многу пониски нивоа на кревање. Како и да е, DJI Mavic 3 не само што можеше да полета и да го заокружи врвот, туку и да направи неверојатни панорамски снимки од околните планински масиви.

Mavic 3 е чекор над просечниот дрон, но сепак е достапен и доволно лесен за да се носи до врвот на највисоката планина во светот. Доаѓа опремен со Hasselblad Micro Four Thirds камера способна да снима 5,1K Apple ProRes видео и фотографии од 20MP, а сепак има тежина при полетување под 900 g. што е помалку од еден литар вода.

Подвигот беше заеднички организиран од DJI и 8KRAW, кинеска фотографска организација со повеќе од 1.000 фотографи. Искачувањето беше завршено во раните утрински часови на 27 мај, но дури сега е објавен официјалниот филм, наречен „Летање над Еверест“.

Претходен написи
Трагична смрт на тркач на PTL
Следен напис
Nimsdai Foundation најави чистење на К2