Pinturault најбрз во двете спуштања за победа во Adelboden

Вести

Францускиот скијач Alexis Pinturault го зацврсти првото место на врвот на генералниот пласман на Светскиот Куп со победата во велеслалом во Adelboden.

Toj заврши со предност од 1.04 секунди пред хрватот Zubcic на ледената Chuenisbärgli патека и продолжува со одлучна форма после победата во велеслалом на 20ти декември во Alta Badia.

Помладиот од нив скијач Marco Odermatt кој ја бранеше честа на домаќините, заврши со трето време и заостанување од 1.11 секунди, а ја задржа предноста во севкупнит пласман во велеслалом сезонава.

Odermatt целеше да ја освои оваа класична велеслаломска трка за својата земја, по пауза од 13 години за домашен скијач но засега безуспешно.  Трките поминаа повторно без публика на патеката која во нормални услови би се собрале преку 25.000 фанови на алпското скијање.

Aleksander Aamodt Kilde кој ја брани титулата заостана на четврто место, а најавува уште еден дуел со Pinturault во борба за титулата.

Braathen кој ја изгуби рамнотежата по допирање на неговите скии при поминување на последната капија. Според извештаите нема посериозна повреда на коленото.

Adelboden традиционално е тешко место за одбрана на водство од прва трка бидејќи поголем дел од трката е под сонце само претпладне, а потоа сонцето се крие позади планините по што патеката полека подмрзнува. Второто возење на Pinturault започна окулу 14 часот. Втората победа во кариерата на французинот во Adelboden е негова севкупно 32ра во кариерата на Светскиот Куп, а сега е само една победа зад пензионираниот Bode Miller од САД.  Французинот му се приклучи на легандата Hermann Maier, со втора победа во кариерата на оваа

Претходен написи
Продолжена забрана: Скијачките центри затворени уште две недели
Следен напис
COVID ги откажа трките во Wengen, се префрлаат во Kitzbuehel