There and Back – книга со фотографии на Џими Чин

Вести

Добитникот на Оскар, режисерот на Free Solo и фотографот на National Geographic ја претставува првата колекција на неговата авантуристичка фотографија, која содржи некои од најголемите моменти на најуспешните планинари и аутдор спортисти во светот, и вклучува повеќе од 200 извонредни фотографии.

Режисерот, фотографот и планинарот од светска класа Џими Чин оди онаму каде што малкумина можат да го следат за да снимат прекрасни слики во ситуации кои ѝ пркосат на смртта. There and Back црпи од неговото воодушевувачко портфолио на фотографии, снимени повеќе од дваесет години за време на врвни експедиции на сите седум континенти – од скијање на Монт Еверест, до траверс на тибетската висорамнина Чанг Танг, до првите искачувања во пустината Енеди во Чад и Земјата на кралицата Мод на Антарктикот.

По патот, Чин споделува детали од зад сцената за тоа како снимил такви неверојатни слики во невозможни услови и ги раскажува приказните за легендарните авантуристи и извонредните спортисти што ги фотографирал, вклучувајќи го и Алекс Хонолд, ѕвездата на неговиот документарен филм Free Solo; ски планинарот Кит Делауриер; сноубордерот Тревис Рајс; и планинарите Конрад Анкер и Ивон Шуинард.

Овие фасцинантни слики, заедно со приказните за големата желба и страст, за невозможни цели, за партнерства создадени низ неверојатни тешкотии, сигурно ќе инспирираат чудење и стравопочит.

Претходен написи
Како да се искачите на Монт Еверест?
Следен напис
Второто продолжение на книгата „Издржи, кралице“ од Весна Кираџиева – „Кралицата ќе издржи“