Мисија 14 врвови – Ништо не е невозможно

Вести

Документарец кој ја следи борбата на човекот да искачи секој од нејвисоките планини во светот.

Netflix неодамна го објави трејлерот за својот нов документарец наречен “14 Peaks: Nothing Is Impossible”, кој го прикажува патешествието на Nirmal “Nimsdai” Purja во неговиот поход на 14те осумилјадарки за период од седум месеци. Патешествието на овој амбициозен и горделив непалски планина кој се покрена во освојување на 14те највисоки во светот е дотолку неверојатно што претходникот тоа го направил за период од 7 години.

Насловот буквално преведен како “Ништо не е невозможно” премиерно на Netflix од 19.11.2021 но документарецот веќе ја имаше својата премиера во New York на 13ти Ноември во IFC Center во присуство на Nimsdai.

“Ти си на работ помеѓу живот и смрт.” вели гласот на возбудливиот трејлер за “14 Peaks: Nothing Is Impossible. Човекот кој веќе е своевидна легенда, го привлече вниманието на сите планинари и алпинисти.

Претходен написи
Ценовник Попова Шапка ски карти 2022 година
Следен напис
Француски Decathlon влегува во Македонија