Смртоносна сезона на највисоката планина во Јужна Америка

Вести

Неколку алпинисти загинаа бидејќи 2.500 луѓе се регистрираа за обид за Аконкагва оваа сезона

Иако имаше неколку успешни искачувања на Аконкагва, највисоката планина во Јужна Америка, оваа сезона се претвори во трагично за многу алпинисти. Двајца Американци и еден Норвежанец загинаа за неколку дена.

62-годишниот Мои Ојстеин од Норвешка стана првиот смртен случај во сезоната, која започна во декември, откако се разболе на Ла Куева на 6.000 метри. Следниот ден, американскиот воен ветеран Џон Мајкл Магнес (58), исто така почина откако стигна до кампот Индепенденсија на надморска височина од 6.300 метри. Ентони Симонс, 40 години, почина откако се спротивстави на советите на неговиот водич и се искачи на врвот од речиси 7.000 метри, изјави заменик-комесарот Маркос Паез, шеф на спасувачката екипа.

Магнес почина додека се обидуваше да го реализира “Aconcagua Challenge” со уште двајца армиски ветерани, Дон Фалин и Кит Браун, за да соберат средства за Фондот за војници на Џони Мек. Ветеранот „подлегна на медицинските компликации“ неколку часа по достигнувањето на врвот. „Џон беше посветен лидер кој служеше во одборот на директори на нашиот Фонд за војници Џони Мек“, напиша Фондот за војници на Џони Мек на Фејсбук. „Тој беше жесток поддржувач на мисијата на нашата организација да обезбеди стипендии за воените деца на загинатите од нашата нација“.

На почетокот на оваа година, на 32-годишен британски планинар му беше ампутирана десната нога откако падна високо на планината. Властите соопштија дека околу 2.500 планинари се обиделе да се искачат на Аконкагва оваа сезона. Смртта на овие тројца алпинисти доаѓа откако петмина алпинисти загинаа во Патагонија во последните три месеци. Наше сочувство до семејствата.

Претходен написи
Дополнителни ратраци за Попова Шапка и Копанки
Следен напис
Викенд планинска прогноза 4 и 5 март 2023