„Навистина не верував“: Odermatt дојде од облаците и победи во Schladming

Вести

Никој не може да го победи Marco Odermatt во велеслалом во моментов, дури ни тој самиот.
Швајцарската ѕвезда изгледаше долу и исфрлена по големата грешка во првото возење во , но тој се искачи до крај од 11-то место за да победи на осмата последователна велеслалом трка од Светскиот куп и да остане непоразен оваа сезона.
„Тоа е лудо“, рече Odermatt откако со решително второ возење виде дека ги надмина преостанатите 10 скијачи пред него.
„Се надевав на тоа денес, но навистина не верував во тоа по првото возење, но тоа е спорт“, додаде Odermatt, кој сега победи на 17 од последните 22 трки во велеслалом во Светскиот куп, достигнувајќи го подиумот на сите.

Претходен написи
Француско-Италијански ски зони даваат попуст за скијачи кои пристигнуваат со воз
Следен напис
Кои ски центри работат