Вести

  1. Вести

Дали планините го убиваат вашиот мозок?

Алармантни нови истражувања покажуваат дека разредениот воздух може да ги уништи мозочните клетки и тоа на пониски височини отколку што би помислиле. Како да се заштитите? Д-р Николс Фајед, неврорадиолог…
Read More

Крупни чекори за Dominik Paris во Zermatt

Вести
Италијанскиот ас ги одржа сите предвидени припреми изминатава недела заедно со тимските колеги од репрезентацијата и најавува враќање во спуст. Џиновски чекори кон целосно опоравување, што може да го доведе…
Read More

Крушево развива активен туризам преку велосипедизам

Вести
Активниот туризам спас за туризмот во Крушево. Питомата природата , бројните велосипедските (шумски) патеки и оние кои се градат се сериозен потенцијал за туризмот во Крушево.  Швајцарсата Агенција за развој,…
Read More

Светскиот Куп во Алпско скијање ќе започне една недела порано

Вести
По минатогодишната скратена сезона заради карантин и развој на пандемијата, ФИС објави дека календарот за новата 2020/2021 сезона од Светскиот Куп во Алпско скијање започнува една недела пред планираниот термин.…
Read More

Копаоник никад не спава, добива нова патека a забрзано се гради и гондолата

Вести
Ски центарот Копаоник односно Скијалишта Србија во државна сопственост не мируваат! За претстојната скијачка сезона, ски центарот Копаоник влегува со уште една нова скијачка патека што се гради на локацијата…
Read More

Каде би сакале метео станица на Пелистер придонесете за мала анкета

Вести
Почитувани скијачи, планинари, велосипедисти, берачи на капини и печурки, ловџии и сите вие кои уживате на ПелистерО. Имаме планирана метеоролошка станица која треба да ја поставиме на Пелистер. Заради тоа…
Read More

Alexis Pinturault по неизвесна сезона и справување со вирусот се спрема на снежните патеки

Вести
Го следиме Alexis Pinturault кој по неизвесна сезона и победа над вирусот, на голема врата се спрема на снежните патеки. Најдобриот француски скијач од минатата сезона, заедно со група на…
Read More

#ПочниСоВодно еколошка акција

Вести
Недела на екологија на планинарскит клуб I Love Hiking. Дојдете и помогнете да го исчистиме врвот на Водно. На оваа помош први се приклучија и младата екипа на “За почиста…
Read More
Мени