Pelister Ultra-Trail®

  1. Pelister Ultra-Trail®
Pelister Ultra-Trail® јуниЈун 25 2021 12:00 - јуниЈун 27 2021 20:00 Europe/LjubljanaPelister, Bitola, Macedonia

Pelister

За Pelister Ultra-Trail®

Pelister Ultra-Trail® е меѓународен настан организиран од Здружение за поттикнување и промоција на спортот, спортски туризам и здравиот начин на живот БОФ ( Bitola Outdoor Festival )  кој се оддржува во најстариот Национален парк во Македонија, Националниот парк Пелистер. Настанот се оддржува од 26-28 Јуни 2021 во склоп на Bitola Outdoor Festival.

Bitola Outdoor Festival, е иницијатива осмислена да ја поттикне јавноста да се вклучи во спортови во природа, да оди на планина и да ужива во придобивките што ни ги нуди природата. Самиот фестивал претставува збир на повеќе активности како планинско трчање, планинарење, велосипедизам, спортско качување, зимски активности како ски туринг и секако сето ова поткрепено со добра музика и забава на отворено. Прекрасниот Национален парк Пелистер е отворена покана за секој љубител на природата. Фестивалот е прослава на сè што може да се ужива на отворено и на планина - свеж воздух, волшебни глетки и прекрасно зајдисонце, истовремено зближувајќи ги традицијата, културата, музиката, природата и спортските активности. Настаните на овој фестивал се внимателно креирани од страна на тим кои се долгогодишни планинари, алпинисти, тркачи по планински патеки, планински велосипедисти. Оваа едиција на Pelister Ultra-Trail® ќе има две ULTRA-TRAIL® трка, кои трки се организирани според ITRA (International Trail Running Association) правилата и прописи за овој тип на трки, каде исто така секоја од трките соодветно носи одреден број на поени за UTMB®.

Програмна на настани, активности, работилници

25.06.2021

 12:00   Tent Fest

Кампинг локацијата кај Ски-центарот „Ниже Поле“- Стрежево ќе биди отворена од Петок, 25.06.2021 до Недела 27.06.2021. Можност за поставување на шатори ќе имаат сите учесници на настаните и активностите.

26.06.2021

Pelister Ultra-Trail планинарски трки

 

06:00   Molika Trail 45K

Старт на трката од Ски-центарот „Ниже Поле“- Стрежево . Molika Trail е планинска трка во должина од 45 км, со 2820 метри искачување и 2820 метри слегување. Трката е целосно во рамките на Националниот Парк Пелистер,

08:00   Big Lake Trail 18K

Старт на трката од Ски-центарот „Ниже Поле“- Стрежево. Почетокот на Big Lake Trail 18K, пократката од двете трки е во 08.00 часот ски-центарот „Ниже Поле“- Стрежево, патеката се движи по познатиот Дебел Рид се до најмаркантниот заштитен знак на Пелистер – Големо Езеро.

12:00   PELISTER ROCK CLIMBING

Во рамките на овогодинешниот Bitola Outdoor Festival, кај спортско-качувачкиот локалитет „Црн Камен“ во Националниот парк Пелистер (на 20 мин пешачење од с. Магарево) ќе биде организиран outdoor настан  PELISTER ROCK CLIMBING.

27.06.2021

8:00  Hiking Waterfall

Национален Парк Пелистер, 27.06.2021 година, почеток во 8.00 часот

Оваа година планинарската турата ќе биди посета на Пелистерските Водопади или познати како Водопади на Црвена Река. Стартот е од с.Ниже Поле

9:30  Bitola Mount Bike

Велосипедска тура исто така има рекреативен карактер. Собирно место спортска сала „Боро Чурлевски“ во 9 30ч; тргнување во 10ч кон село Крстоар и Крстовски манастир, потоа преку Буково и познатата патека „по канал“ до ски-стазата во Ниже Поле. Патеката е долга околку 30 км.

14:30   EXTREME BIKE JUMP

Ски-центарот „Ниже Поле“- Стрежево, почеток 14:00 часот

Full crazinesssss! AIR BAG BIKE PARTY on Pelister! Овај настан е адреналинска егзибиција искњучиво за професионалци од Mount-bike заедницата, се со цел промоција и презентација на нивните вештини.

11:00   Education & Fun

Почеток во 11 часот (ски-центар Ниже Поле) со промотор  кој ќе најавува бројни активности во одредено време: детска рекреативна трка, спортско-забавни активности за деца (запознавање со извидништво, влечење со јаже, одење по слек лајн и други активности од забавен карактер), местење на хамоци, шатори, и сл. Ќе бидат организирани неколку работилници со тематика поврзани со активности во природа, здрав живот и, екологија и заштита на природата.

Import to Google Calendar

Location

Pelister, Bitola, Macedonia

Directions

Could not find route!

  • Schedule
  • Guests
  • Attendance
  • Forecast
  • Коментари

Weather data is currently not available for this location

Weather Report

Today stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wind stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Humidity stec_replace_current_humidity %

Feels like stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Forecast

Date

Weather

Temp

stec_replace_5days

Next 24 Hours

Powered by openweathermap.org