Pinturault пред Kristoffersen за победа во паралелен велеслалом

Вести

Французинот пред норвешкиот ривал за своја 30та победа во Светскиот Куп. ” Би кажал дека ова ми беше особено добар ден. Толку е кратко што немате време да размислувате туку само да се фокусирате на возењето. Трката се одвива толку бргу што мора да исправите што е можно порано.”

Alexis Pinturault ја обезбеди победата во машкиот паралелен велеслалом на трката во Lech.

Henik Kristoffersen пак беше силна опозиција во петокот, но краток за 0,11 секунди пред французинот.

Pinturault започна летечки од старт на патеката во Австрија пред норвежанецот Хенрик Кристоферсен. Французинот на својот противник во еден момент му создаде простор во второто возење да го престигне но се созеде за да ја обезбеди победата.

Ова е 30та победа за Pinturault на Светскиот Куп, а стана и првиот маж кој победил во сите шест различни дисциплини – слалом, веле слалом, супер веле слалом, алпска комбинација и паралелен велеслалом.

‘Битка на гиганти’ – Pinturault го буцна младиот Kristoffersen.

За својот подгвиг во интервју за Еуроспорт, Pinturault изјави: “Сметам дека имав среќа во мојата генерација кога ќе кажете шест натпреварувања имате и паралелно скијање како ова натпреварување што е речиси исто и со оние градски трки (со пократки патеки).

“Сепак е одличен резултат, а ваквиот формат на трка е прилично фер према сите.”

 

Претходен написи
Petra Vlhova со хет трик во 6 дена на Светскиот Куп
Следен напис
Снег низ ски регионите