Норвежанката Mowinckel дисквалификуван заради користење флуориден восок

Вести

Норвежанката Ragnhild Mowinckel во саботата во солзи го напушти финишот на трката за Светскиот куп за жени на отворањето на сезоната во Sölden , откако стана првата скијачка што беше дисквалификувана поради забранетиот флуор во восокот на нејзините скии.

Mowinckel, двократна освојувачка на олимписки сребрен медал од Игрите во Пјонгчанг 2018 година, го заврши првото возење на велеслалом на шестото место пред нејзините скии да паднат на задолжителниот тест од страна на официјалните лица на ФИС, кои ја дисквалификуваа од натпреварувањето.

Правилото кое важеше оваа сезона забранува употреба на флуорирани производи при подготовка на скии пред трката. По долгогодишна дебата за потенцијалната штета што флуорираниот восок може да ја предизвика на здравјето и животната средина, ФИС ја забрани супстанцијата од своите натпревари.

„Мораме да откриеме што се случило. Не се обидуваме да изневериме затоа што тоа е најлошото нешто за мене“, рече Mowinckel во интервју за норвешката телевизија ТВ 2.

Питер Гердол, директор на женската трка на Меѓународната федерација за скијање и сноуборд, рече дека сите скии биле тестирани за забранетата супстанција по двете трки.

„Ова беше единственото скијање што покажа доста висока вредност, многу повеќе од минималниот праг, така што единствената опција на жирито беше дисквалификување на спортистот“, рече Гердол.

Одлуката го остави во неверување добавувачот на опрема на Mowinckel, Head.

„Се случи најлошиот случај. Немаме апсолутно никакво објаснување“, рече директорот на главната трка Рајнер Салцгебер.

Скијачкиот техничар на Мовинкел пред два дена ги тестираше нејзините скии „со иста подготовка“ од претставници на ФИС, според Салцгебер, додавајќи дека „сè беше зелено. Сега е темно црвено“.

Скијачките техничари користат флуориран восок со децении, не само во алпско скијање, туку и во скијање во крос-кантри. Се верува дека ги прави скиите побрзи со создавање на слој кој ја отфрла влагата и нечистотијата. Намалувањето на триењето помеѓу дното на скијањето и снежната површина ја зголемува брзината.

Претходен написи
Гондолата на Водно со зимски возен ред
Следен напис
Директор на хрватска банка наместо боледување отишол на скијање го следеле со детектив