Вести

  1. Вести

Четири бронзени медали за македонските сноубордери на меѓународен натпревар

Вести
24.01.2022, Сараево – Четири бронзени медали освои македонската сноуборд репрезентација на меѓународниот ФИС натпревар што се одржа на Бјелашница, Босна и Херцеговина. И покрај неповолните временски услови, спортистите кои се дел од Скијачка федерација на Македонија,  успеаја да обезбедат добар пласман на ова натпреварување. Карло Дерибан освои трето место во…

Во сабота северен ветер и снег во западните делови

Вести
В петок кон крајот на денот и в сабота претпладне во западните делови ќе има локални врнежи од снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. В сабота ќе дува засилен северен ветер, што повторно ќе ја намали дневната температура. Нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во…

Снежните бури во Грција и Турција направија хаос

Вести
Спасувачките екипи во Истанбул и Атина цел ден копале снег и мраз за да ги расчистат блокираните сообраќајници и да ги спасат луѓето кои преку ноќ останале заробени во своите автомобили по снежните бури. Автопатите и улиците во Истанбул од вчера биле блокирани откако бурата пристигнала во овој град со…

Карпа тешка 20 тони можно е да падне врз браната Матка

Вести
Карпа голема од шест до осум метри кубни и тешка околу 20 тони се заканува да падне во близина на браната на Хидроелектраната Матка, предупреди денеска на прес конференција директорот на Центарот за управување на кризи, Стојанче Ангелов. Тој рече дека информацијата за нестабилната карпа на стотина метри над самиот…

Биљал Касами градоначалникот на Тетово најави нова гондола кон Попова Шапка

Вести
Новиот градоначалник пост-изборно најави решавање на деценискиот проблем со сообраќајот и пристапните патишта кон ски центарот Попова Шапка. Касами објави дека e загрижен поради сообраќајниот хаос кон и на Попова Шапка, особено за време на викендите, немањето паркинзи, и дека заедно со својот тим, ќе се заложи да ги превземе…

Јахорина се засили со уште еден шестосед

Вести
На Јахорина минатата недела беше пуштена во употреба уште еден нов шестоседот, со што се заокружи циклусот инвестиции реализирани во текот на изминатото лето. Капацитетот на шестоседот е 2.400 скијачи на час, долг 570 метри и возењето со ова инсталацијата трае околу 2 минути. Притоа е изградена сосема нова скијачка…

Можете ли да го посочите Монт Еверест?

Вести
Астронаутот на НАСА Ванде Хеи сподели неверојатна слика од огромниот планински венец додека орбитира 250 милји над површината на Меѓународната вселенска станица. Космонаутот Ванде Хеи ја сподели сликата на Твитер, прашувајќи ги своите следбеници дали можат да го најдат Монт Еверест на фотографијата. Многу корисници на Твитер ги споделија своите…

За прв пат „искачена“ највисоката планина на светот

Вести
Највисоката планина на светот се наоѓа на Хаваите и започнува далеку под површината на океанот Највисоката планина не е Монт Еверест, туку тоа е всушност Мауна Кеа на Хаваите. Еверест е на 8.848 метри од основата до врвот, додека Мауна Кеа доаѓа на 10.211 метри. Две лица, инвеститор од Тексас…
Мени