Вести

  1. Вести

81во издание на Hahnenkamm трките од Светскиот Куп во Алпско скијање

Вести
Најозлогласената, најопасна и најкрвава спуст патека во светот на скијање за мажи, попозната како “Streif”, е предизвик за светската ски елита за неверојатен викенд на ски трки секоја година во областа Тирол во Австрија. Hahnenkamm кој исто така е назив на област во Баварија а името во буквален превод занчи…

На Златибор отворена најдолгата панорамска гондола на светот

Вести
На 14ти јануари 2021ва е свечено отворена најдолгата панорамска гондола на светот, Голд гондола, која се простира по траса долга девет километра и го поврзува центарот Златибор со планинскиот врв Торник. Изградбата на гондолата долга девет километри започна 2016 година и чинеше 13 милиони евра, пренесува Бета. Возењето до крајната…

Непалските алпинисти испишаа историја со изкачување на K2 во зимската сезона

Вести
КАТМАНДУ: Најмалку 10 непалски алпинисти ја испишаа историјата на високогорството, правејќи го попладнево првото зимско искачување на вториот највисок врв на светот. Легендарните алпинисти Мингма Шерпа и Нирмал Пурја (Нимсдаи) заедно со други непалски Шерпа алпинисти стоеја на врвот на планината К2 (8.611 м) во масивот Каракорам околу 17 часот…

Ексклузивно од К2: Извештаи на Алекс Гаван од базниот камп

Вести
Денес, ExplorersWeb стигна до Алекс Гаван по телефон во Базниот камп К2, каде што расположението е прилично мрачно, и покрај прекрасниот ден. Оштетената опрема во камповите 1 и 2 ги загрижува повеќето алпинисти. Но, Гаван и неговата партнерка, Тамара Лунгер, беа доволно претпазливи да ја обезбедат опрема во тие повисоки…

Mikaela Shiffrin ја врати доминацијата во Flachau со победа по година за место во клубот 100!

Вести
Американката по 100-ти пат во кариерата се искачува на подиумот од Светскиот Куп. Mikaela Shiffrin со прва победа во слалом по 13 месеци на ноќна трка во вторникот под рефлектори во Flachau, Австрија. Скијајќи под лесни снежни врнежи, американката која е трикратен севкупен шампион за 0.19секунди победи пред домашната скијачка…

K2: Хаос во Камп 2

Вести
По една недела во базниот камп чекајќи бурата да се стиша, Нирмал Пурја и компанијата побрзаа денес во Кампот 2, за да ги пронајдат шаторите и опремата уништени и разнесени. Исто така, Серги Минготе се чини го загуби шаторот во Камп 1. Некои експедиции може да бидат дури и во…

COVID ги откажа трките во Wengen, се префрлаат во Kitzbuehel

Вести
Заради влошување на состојбата со COVID во швајцарскиот Wengen, 91-вото издание на патеката Lauberhorn нема да се одржи, согласно соопштението од  Swiss-Ski. Според најновите анализи во кантонот Bern одлучија планираните трки за викендов на Lauberhorn да не се одржуваат. Организаторот кој е Swiss-Ski а и FIS ја поддржуваат оваа одлука…

Pinturault најбрз во двете спуштања за победа во Adelboden

Вести
Францускиот скијач Alexis Pinturault го зацврсти првото место на врвот на генералниот пласман на Светскиот Куп со победата во велеслалом во Adelboden. Toj заврши со предност од 1.04 секунди пред хрватот Zubcic на ледената Chuenisbärgli патека и продолжува со одлучна форма после победата во велеслалом на 20ти декември во Alta…
Мени