News

  1. News

Францускиот центар Les2Alpes спремен за летниот режим на работа

Вести
Францускиот ски центар Les2Alpes планира да стави во функција неколку ски лифтови на својот глечер од следниот викенд, сабота на 28-ми мај. Ова е прв пат Les2Alpes да отвори толку рано за летно скијање и сноуборд. Les2Alpes, во регионот Isere на јужните француски Алпи, го има најголемиот глечер за скијање…

Непалка е првата жена која 10 пати го искачи Еверест

Вести
Четириесет и осумгодишна Непалка го искачи Монт Еверест по десетти пат, што претставува нов светски рекорд за жени. Лакпа Шерпа последен пат била на највисокиот врв на светот во 2018. „Лакпа го собори сопствениот рекорд и стана прва жена која го искачила Монт Еверест десет пати“, кажаа туристичките власти на…

Важна информација за Pipes и Black Diamond лавински примопредаватели

Вести
УИАА и Германскиот планинарски сојуз (DAV) споделуваат важна информација за сите корисници на лавински примопредаватели од производителите Pipes и Black Diamond. Pipes и Black Diamond забележале мал број уреди со неисправна електроника. Во овој случај, уредот може да не се префрли од режим на испраќање во режим на пребарување. Доколку…

Ултра-траил маратонци од светот трчаа 100км низ Охрид

Вести
Околу 300 учесници распоредени во четирите трки беа дел од „Охрид Ултра Траил“ настанот кој се одржа викендов во Охрид. Меѓу земјите од каде што доаѓаа учесниците се и Аргентина, Перу, Финска, Шведска, САД, Полска и уште дваесетина други земји. Сезоната на овие натпреварувања започна пред месец дена со натпреватор „Водно…

На ВОДНО 2.000 ПЛАНИНАРИ, ВЕЛОСИПЕДИСТИ СЕ НАТПРЕВАРУВАА ЗА „Прв до врв“

Вести
Настан која секоја година става акцент на зачувувањето на животната средина се одржа по десетти пат, на Водно , а годинава со навистина голем интерес за оваа манифестација. Велосипедската трка започна пред Музејот на град Скопје, а планинската трка пред ОУ Кочо Рацин. На овој спортско-рекреативен настан годинава учествуваа над…

Шар Планина се буди

Вести
После долгата снежна сезона Шар Планина почна да се буди од хибернација. Процесот на природни циклуси на планина е краток, сите работи се случуваат во еден забрзан временски период од неколку месеци. Животот и еволуцијата на планина нема време како животот во низините, додека трепнеме ќе ја гледаме октомвриската варијанта…

Outdoor festival „Сакам промаја“ 2022 Демир Капија

Вести
Спортскиот клуб “Клисура” од Демир Капија ви го најавува седмото продолжение на фестивалот за спортови во природа OUTDOOR festival “САКАМ ПРОМАЈА” 2022. Со пауза од две години поради пандемијата повторно ги покануваме за соработка и учество сите спортски федерации и клубови на планинари, велосипедисти, качувачи, параглајдеристи, извидници, спелеолози, еко-активисти и…

13км низ убавините на Селечка планина: Планинарски марш во организација на ПСД “Момата” од Прилеп

Вести
ПСД „МОМАТА„ организира планинарски марш на Селечка планина во должина од 13км. Маршот ќе се одржи на 22.05.2022 година. Стартот ќе биде од манастирот Св. Димитрија с. Селце во 07 часот. Патека на движење e следна: манастир, Домаќинско чешмуре, Рикина чешма, (мала пауза од 10 минути со групно фотографирање), карпа…
Menu