Виралните фотографии од снежен леопард во близина на Еверест се лажни

Вести

Пред две недели, американски фотограф објави серија слики на кои е прикажан снежен леопард во близина на Еверест во опсегот Хумбу во округот Солухумбу во Непал. Фотографиите брзо станаа вирални.

Фотографот Китиа Павловски го напиша следново на социјалните мрежи: „Одев 103 милји пеш за да фотографирам едно од најнедофатливите животни во светот – снежниот леопард. Еве неколку од моите омилени снимки. Во едно жестоко студено утро, го следев ледениот раб на отцепената провалија, избивајќи ја долината Хумбу со мојот објектив Nikkor 500mm f/4. На 18.000 стапки (5486 метри) времето беше непредвидливо. Оваа надморска височина е граница каде шетаат снежните леопарди; сепак, за да добијам најдобар поглед на долината, морав да се искачам. Гледајќи низ телефото објективот на мојот фотоапарат, забележав нешто во сенката на планината Пумори. Отпрвин мислев дека тоа е карпа, но тоа беше токму она што го барав“.

Меѓутоа, списанието Alpine International, кое го водат експерти за планински живот, природа и фотографија, заклучиле дека фотографиите се лажни. Списанието забележало: „Тие беа премногу добри за да бидат вистинити. Целиот свет ги виде фотографиите на Китија Павловски од снежен леопард, откинат во далечина и опкружен со прекрасни хималајски планини. Проблемот е што осветлувањето на сликите на е малку чудно, а сликите покажуваат колажни ефекти кои потсетуваат на фотомонтажи.

„Со оглед на овие сомнежи, решивме детално да ги анализираме сликите. Сега можеме да докажеме дека најмалку три од фотографиите се манипулирани, откако ги идентификувавме деловите од планината што се користат за создавање на позадините“.

Винсент Муние, специјалист за снежни леопарди, го дава своето мислење во статијата, велејќи: „Неверодостојноста на овие фотографии веднаш ме погоди. Сум видел леопарди како поминуваат преку премини, но тие се движат многу брзо и речиси е невозможно да се фатат. Леопард што позира седечки е многу неверојатно. Но, таму, со таа позадина, тоа е чудно. На една од фотографиите, светлината не одговара, изгледа како да има две сонца. Тие се вид на фотографии што можете да поминете цел живот обидувајќи се да ги добиете. Мислам дека е навистина лошо да не се разликува. Особено, бидејќи таа го придружува со сериозна приказна. Уште повеќе, сум видел леопарди кога трчале, додека здивот што доаѓа од устата на леопардот [на вертикалната фотографија на седечкиот леопард отпечатена од лондонскиот Тајмс] е тотално нереален“.

На 28 ноември, Павловски објави одговор на лажните вирални фотографии, истакнувајќи дека користела фотошоп и дека не е новинарка. Таа истакна: „Вестите и медиумите од целиот свет ги украдоа моите слики и ги објавија со свое значење. Не ме прашаа дали се уредени. Тие ги толкуваа на свој начин и ги раширија низ светот. На своите следбеници им рекоа дека не се уредувани. Ова е невистинито, јас секогаш ги уредувам моите слики“.

Не е прв пат да се лажираат фотографии кога се во прашање искачувањето и успесите на планините, а за жал тоа не не изостави и нас.

Претходен написи
Филмот за првото спрско искачување на Еверест во Кинотека
Следен напис
“Snowboarding Open Day” Скопје