Кортина д’Aмпецо и Банско најавија бесплатни одмори за медицинскиот персонал

Вести

Елитниот ски центар Cortina d’Ampezzo, убавицата од италијанските Доломити најави иницијатива на десетина хотели и одморалишта во партнерство со други бизниси и туристички оператори да им понуди бесплатeн престој како благодарност на медицинскиот персонал, кој работи напорно и долги часови за да се справат со кризата од Covid-19 во Италија.

Понудата е бесплатна пауза т.е одмор за време на викендот во планините, во повеќето случаи ова лето, но во некои случаи и следната зима. Понудата не опфаќа само сместување, туку и пропратни туристичк сервиси како планинарски водич, часови за скијање, бесплатно користење на опрема, ручек во ресторани.  „Нашата благодарност за посветеноста и храброста на нашите пријатели, здравствени работници, лекари, медицински сестри и други служби за итни случаи кои дадоа премногу и ние сме горди да го дадене својот придонес, макар и мал во споредба со она што го добивме и ги поздравуваме нашите специјални гости во Кортина д’Ампецо со солидарност. Вие сте добредојдени! “ се вели во пораката од ски центарот Cortina d’Ampezzo.Cortina d’Ampezzo изминатава сезона требаше да биде домаќин на најголемиот алпски скијачки настан, финалето на Светскиот куп во ФИС, токму во март, пред да биде откажан. Следните сезони Cortina ќе биде домаќин на два настани Светското првенство во алпско скијање и првите зимски олимписки игри во Западна Европа по две децении во 2026 година.

Сличен потег повлече деновиве и најголемата бугарска ски зона, ски центарот Банско, кои исто така понуди бесплатен скијачки одмор во викендите следната сезона на медицинските лица во земјата кои работат на борба против Covid-19.

Банско најави специјално партнерство со Општина Банско и Алијансата за промоција и развој на туризмот во Банско, како и различни хотелиери, да обезбеди бесплатен одмор за викенд следната зима за сите лекари во Бугарија кои директно се борат на првите линии во оваа голема криза.

Бесплатните пакети за празници/викенди за следната зима 2020-21 година вклучуваат сместување во хотели, бесплатни оброци, ски-карта, бесплатни часови за скијање и користење опрема.

„Преку оваа иницијатива Банско сака да искаже благодарност до лекарите, медицинските сестри, екипажот на брзата помош и волонтерите за нивната посветеност и храброст. Горди сме што ги поддржуваме медицинските лица кои работат повеќе од два месеци без пауза. Сакаме да ги пречекаме како наши специјални гости “, изјави Иван Обрејков, директор за маркетинг на„ Улен “, концесионер на ски-зоната Банско, кој додаде:„ Оваа донација е дел од нашиот придонес за општеството и особено во здравството во земјата. систем во борба да го ограничи ширењето на Covid-19 “.

Банско беше една од најтешко погодените области во земјата од страна на вирусот и единствениот град во Бугарија кој беше целосно блокиран под 14-дневен карантин поради пандемијата.

Претходен написи
Трчањето здрава навика која го оддржува целото тело
Следен напис
Hintertuxer глечерот најави отварање на 29 мај