Каде може да се скија периодов

Вести

Снегот повторно паѓа на Алпите по главно сува и сончев недела, со само слаби врнежи од снег.

Температурите се под нулата , така што системите за снег ќе бидат под полна пареа. Ски центрите во трка да понудат што поголема заснежена километража. Повеќето познати одморалишта отворија изминатиот викенд, вклучувајќи ги Meribel и Les Menuires кои ги комплетираат врските во 3-те долини заедно со ValThorens и Courchevel, а следуваат и останатите големи француски имиња Alpe d’Huez, Les 2 Alpes и Val d’Isere. .

Повеќето ски-центри сега се отворени на Пиринеите и Андора, Бакеира-​Берет која е единствената со активни спремни 150 километри патеки.

St.Anton, Zellamsee-Kaprun, Hintertux, Sölden во Австрија, италијанската доломити супер ски зона е исто така активна од минатат недела.

Многу од скијачките центри во Скандинавија се отворени, а поголемите како Åre и Hemsedal се меѓу последните што го направија тоа.

Источна Европа, словачкиот центар Јасна e веќе функционален, скијачката сезона во Бугарија ќе започне следната недела. Иако Копаоник отвори минатата недела, временските услови дозволија да работи и да биде спремна за скијање само Панчичев врв.

Во Македонија скијање се очекува кон крајот на декември.

Претходен написи
Американскиот западен брег со неверојатен старт на ски сезона
Следен напис
Викенд планинска прогноза 17-18 декември