Marcel Hirscher ги промени ски трките засекогаш

Вести

Многу се зборуваше за доминацијата на австрискиот суперѕвезда Марсел Хиршер на страниците на странските весници, списанија низ целиот свет и малку остана од нештата кои не се веќе кажани но веројатно и најважни.

За волја на вистината, вообичаените придавки за да опишат најдобар скијач – доминантни, командувачки, неверојатни или зачудувачки, немаат ист ефект кога се обидуваат да објаснат каква е кариерата на 31-годишниот Австриец. Сосема едноставно, Марсел ги смени скијачките трки засекогаш.

Тој победи при водство, победи кога беше и на опашката, победи со маргини толку големи во спортот,  честопати се решаваше со стотинки , па често тоа понекогаш изгледаше супер-човечки. Победи со преиспитувачки очи на австрискиот печат гледајќи го секој негов потег и победи кога никој не помисли дека може. Едноставно секогаш наоѓаше начин да победи и победи многу.

За еден необичен навивач, тоа може да изгледа незамисливо за еден спортист во почетокот на неговата кариера и на неспорен врв на неговиот спорт да го нарече тоа престанува. Во најголем дел, тој остана ослободен од сериозни повреди и здоби со голем број здравствени проблеми што имаат тенденција да ги принудат спортистите на предвремено пензионирање. Влечењето на новороден семеен живот и копнеж за нормалност по 12-годишна кариера во центарот на вниманието беа премногу за да се одолее бидејќи Хиршер седеше пред своите кристални глобуси на телевизија во живо минатата недела и му рече на светот дека го преминал последниот финиш како спортист на Светскиот куп.

„Јас сум на врвот“, сподели тој. „Отсекогаш сакав да се повлечам во момент кога знаев дека сè

Хиршер пукна на меѓународната сцена во 2007 година со златен медал во слаломот на светскиот јуниорски шампион. Со бебешко лице, бушава фризура и сурова брзина, која едноставно не беше видена претходно, 18-годишниот Хиршер дебитираше на Светскиот куп нешто повеќе од една недела подоцна, заземајќи го 24-то место на ГШ во Lenzerheide, Швајцарија.

Неговата следна сезона на Светското првенство најдобро може да се опише со збор незамислив за Хиршер што го знаеме денес – неконзистентен. Тинејџерот не заврши скоро половина од својот старт на Светскиот куп во сезоната 2007-2008 година, измачуван од грешките предизвикани од неограничен, напаѓачки стил кој даде се од себе за да се бори низ тешки услови и високи стартни броеви како дебитант.

Во годините по неговиот прв подиум, Хиршер ја зеде таа непрецизна брзина во слалом и GS и ја претвори во едно од најстрашните оружја што некогаш биле видени на Светскиот куп. По неговата прва победа во Val-d’Isère, Франција, во 2009 година, тој оставари 67 победи во трки од Светскиот куп, 3 олимписки медали, девет медали на Светското првенство, 12 слалом и супер велеслалом, кристални глобуси и невидени осум последователни титули на Светски куп од 2012-2019 замолчувајќи ги сите критичари.

Извонредно смирен со оглед на неговите достигнувања, на моменти, навидум непријатно со неговата слава во спортскиот свет, Хиршер навести излегување од спортот уште во 2014 година. На финалето на Светскиот куп во 2017 година во Аспен, Колорадо, каде го дигаше пехарот од својот шести Генерален пласман, Австриецот им изјави на новинарите колку ужива да може да оди по улицата или да седи надвор на ручек , да се чувствува исто како и секој друг што го бара најдобриот бургер во градот.

Во разговорите околу најдобриот скијач на сите времиња, Хиршер несомнено направи доволно во својата кариера да има седиште на таа маса. Ингемар Стенмарк и Линдзи Вон имаат и повеќе победи во кариерата, а Микаела Шифрин го уништи сите поставени пред себе и само се подобрува а има само 24-години. Вон победи на секој настан освен паралел, а Стенмарк, како Хиршер, скијање скоро исклучиво слалом и велеслалом на патот до неговите 86 победи на Светскиот куп. Дали достигнувањата на Хиршер се позаслужни за титулата „најголем од сите времиња“, секако е на расправа, но неговата способност да се прилагоди на промените во правилата, опремата, поставувањето на патеката и вољата да ја однесе машката страна на спортот во нови височини во текот на неговата кариера не можат да бидат потценети. Секојпат кога ќе му се постави нов предизвик, Хиршер се искачи при таа пригода и ги надмина сите очекувања.

„Марсел Хиршер ги потисна границите над тоа, за што сите сметавме дека е можно во скијањето“, рече легендата и ривал за многу сезони на Светскиот куп, Тед Лигети, во објавата на Инстаграм.

Кој ќе се појави како ново лице на Светското првенство за мажи во отсуство на Хиршер? Норвежанецот Хенрик Кристоферсен и Французинот Алексис Пинтуралт чекаа во крилја со своето време да блеснат со години и се подготвени за севкупна битка. Италијанската брзинска ѕвезда Доминик Париз исто така покажа дека тој, со оглед на вистинскиот сет на околности и мала помош од неговите ривали, многу добро може да ја расипе забавата и да стане првиот скијач за брзина што бара севкупна титула повеќе од 10 години.  Но едно е сигурно: Марсел Хиршер излезе апсолутен врв на спортот. Светскиот куп едноставно нема да биде исто без него.

Претходен написи
Топографска карта на Македонија – ако имате дилема за име на некој планински предел или врв
Следен напис
Кога ќе заврши зимата под врвовите на Галичица