Сензационалната Shiffrin го освои St Moritz

Вести

Во магичниот St. Moritz Mikaela Shiffrin alpine skiing, приреди сензационално скијање во спуст и го продолжи својот низ на рекордни победи. “Да се победи ова натпреварување е тешко и секоја победа на Светскиот Куп не треба да се зема здраво за готово…особено сезонава. Има многу скијачи способни да победат и не очекувам да сум пред некоја од нив. На секое мое скијање знам многу добро дека треба да го заслужам своето место на подиумот и денеска беше исто така.” – изјави победничката од САД. “На кривините се осетив многу брза и фатив моментум што беше прекрасно.”

Победата ja презеде од италијанката Sofia Goggia која заврши со 0.15 секунди послаб резултат. Shiffrin дента скијаше со голема прецизност на оваа брза дисциплина иако нејзината специјалност се техничките трки. Goggia која беше доминантна на super-G трката, мораше да се задоволи со второто место а пред сонародничката Federica Brignone. “Знаев дека Shiffrin е особата која треба да се победи денеска. Има победено неколку спустови, and Shiffrin си е Shiffrin, секогаш се очекува да дојде прва.” изјави Goggia.

Интересно е што, Sofia Goggia тренираa заедно со Shiffrin во Kitzbühel

Претходен написи
Скијање, состојба со снег ски центри
Следен напис
Skopje Open Snowboarding Day