Забелеа Јулиски Алпи снегот се најави во Словенија

Вести

После летната пауза слета снегот на Балканскиот полуостров и се најави најблизу во Словенија на Јулиските Алпи. Благодарение на студениот бран кој изминатите денови ги зафати алпските региони, многу планински зони и ски центри над 2000 метри пријавија снег. Во некои ски региони, најмногу глечерските зони снежната покривка е обновена и достигнува до 30 см.

Овој студен бран ќе донесе малку свежина кај нас која најмногу ќе се почувствува на планините. Секако ние будно следиме и ја чекаме новата снегулка, макар било и на 5 минути!

Hintertux
Cortina d’Ampezzo
Претходен написи
Зошто жените се подобри планинарски водичи?
Следен напис
Сончево и силен северен ветер