News

  1. News

13 Climbing Festival Demir Kapija

Вести
Пред нас е 13 качувачки фестивал во Демир Капија, кој ќе се одржи 1 и 2 октомври 2022 год. Како и секоја година, ве очекува фантастично качување на повеќе од 350 насоки со различен стил, тeжина и со должини од 15 и 250м. Правилата се едноставни, натпревар во маратонско качување…

Македонската репрезентација настапи на светското првенство во скајранинг

Вести
Македонската репрезентација минатата недела настапи на светското првенство во скајранинг кое се одржува во Италија со присуство на 35 национални тимови. Во дисциплината вертикален километар настапија Дејан Ангелоски, Елена Ртоска, Никола Илиевски и Вера Урдаревска. Истите четворица трчаа и скај-рејс 28км 2200д+.На дисциплината скај-ултра 57км 3500д+ настапија Ивана Пекевска, Антонио…

Paradiski Les Arcs, Француските Алпи

Термин на поаѓање: 17 март 2023 година Les Arcs е составен од пет населби: Bourg Saint Maurice, Arc 1600, Arc 1800, Arc 1950 и Arc 2000, сите поврзани. LES ARC 1800 каде што е сместувањето е најголемата населба во оваа ски зона и од логистички аспект најповолна за престој. Севкупно центар…

Почина планинар на планинска патека на Кораб

Вести
Регионалниот центар за управување со кризи Тетово, полициска станица Стрезимир биле известени дека 60-годишен член на група од 18 планинари добил инфракт, додека се движеле по планинска патека на повисоките делови од Кораб, поточно местото на настанот е на локација на еден километар над ПС Стезимир. Случајот го пријавил планинар…

Tignes & Val d’Isere глечерот Grand Motte

Термин на поаѓање: 20 – 29 јануари 2023 година Важен хајлајт. Espace Killy еден од најатрактивните скијачки центри во Франција, Европа и светот.Тука ќе ги видите најмодерните шалети, скапи ресторани и хотели, продавници со најдобрите светски брендови и спортска опрема, рамо до рамо со луксузот во Courchevel. Најмодерните лифтови и…

ЕХО фестивал за планински филм

Вести
Oтворањето на 13тото издание на ЕХО фестивалот за планински филм, ќе се одржи на 19ти септември / 19 часот / во Парк киното МКЦ. Отворањето на фестивалот ќе биде посветен на доајенот на Македонскиот документарен филм со доделување на постхумно признание за животно дело од страна на фестивалот, режисерот Кочо…

Излезе монстер GoPro 11 Black

Речиси година по објавувањето на GoPro Hero 10, светот доби очекувано поголеми перформанси од производителот во моделите GoPro Hero 11 и Hero 11 Mini. Дизајнот на Hero 11 е пренесен од минатогодишниот модел на димензиите и црната боја. Новиот модел Hero 11 Mini ги добива истите спецификации како и поголемиот…

Patagonia – Земјата сега е наш единствен акционер

Вести
Основачот на големиот outdoor бренд Patagonia , Yvon Chouinard, ја подарува компанијата со тоа што ќе ја префрли на труст кој има за цел да обезбеди нејзиниот профит да оди во борба против климатската криза.Chouinard, качувачот на карпи, кој стана милијардер, овој потег го објави вчера. „Наместо „да излеземе во…